besplatna konsultacija
Ostavite zahtev za besplatnu konsultaciju
Popunite polja ispod i mi ćemo vas kontaktirati

Zima u Baru: vrijeme, more, struja i život grada van sezone

U Baru se zimi može živjeti: od decembra do marta danju je ovdje u prosjeku 13–16 °C, noću oko 5–8 °C, snijeg se gotovo ne zadržava, ali to je kišna sezona, more se hladi do otprilike 14 °C, a grad se primjetno prazni — prema popisu iz 2023. godine 35,6 % stanova u opštini namijenjeno je sezonskom korišćenju. U nastavku su klima po mjesecima, more, tarifa za struju, prevoz i ono čime se možete baviti od novembra do marta.

Autor: Oleg Razumnov
osnivač i direktor izgradnje projekta Zen Gardens
Kako Bar izgleda od novembra do marta: vrijeme, temperatura mora, računi za struju, prevoz i šta radi kad se turisti vrate kući.
31.10.2026
·
15 minuta čitanja

Kratak odgovor: šta očekivati od zime u Baru

  • Toplo, ali ne vruće. Prosječni dnevni maksimum od decembra do marta je 13,2–15,9 °C, a noćni minimum 5,5–7,8 °C (normala SMO 1991–2020, stanica Bar).
  • Mnogo kiše. Na pet mjeseci od novembra do marta otpada oko 55 % godišnje norme padavina.
  • Snijeg i mraz su rijetki. Prosječna visina snijega u Baru u svim zimskim mjesecima je 0 cm, a mraz se, prema normali SMO 1991–2020, u prosjeku javlja oko tri noći sa temperaturom ispod nule tokom zime.
  • More je hladno. Prosječna temperatura površine mora kod Bara u februaru i martu je oko 14 °C.
  • Grad je tih. U januaru 2026. godine u hotelima u Baru bilo je otprilike 27 puta manje noćenja nego u junu.
  • Prevoz se smanjuje. U aprilu 2026. godine Barska plovidba je saopštila da ljeti 2026. trajekt Bar–Bari neće saobraćati, a da je rad linije u 2027. godini pod znakom pitanja; zimske redove vožnje vozova i redove letenja za 2026/27 u vrijeme provjere nije bilo moguće pronaći.

Opšti kalendar putovanja po cijeloj zemlji obradili smo u tekstu kada ići u Crnu Goru, a sam grad opisan je u vodiču kroz Bar. Ovdje je riječ samo o zimi u Baru.

Vrijeme u Baru zimi: tabela po mjesecima

Glavni izvor je klimatska normala Svjetske meteorološke organizacije (SMO) za period 1991–2020. za stanicu Bar. Podatke je dostavio Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS), a svaki mjesec izračunat je na osnovu 30 godina osmatranja. Prosječne dnevne temperature za Bar u ovom skupu podataka nema, pa zasebno navodimo dnevni maksimum i noćni minimum.

MjesecDanju, prosj. maks., °CNoću, prosj. min., °CPadavine, mmDani sa padavinama ≥1 mmMore, °C
Novembar18,610,5164,610,418,8
Decembar14,47,0178,911,516,1
Januar13,25,5142,19,614,3
Februar13,75,9128,29,813,8
Mart15,97,8130,79,013,9
Poređenja radi: jul30,120,632,02,824,9

Temperatura vazduha i padavine — normala SMO 1991–2020; more — prosječna temperatura površine prema satelitskim podacima NOAA za period 1991–2020.

Najsvježiji mjeseci su januar i februar. Novembar još liči na kasnu jesen, a u martu dani ponovo primjetno postaju topliji.

Klima u Baru: novembar–mart naspram jula

Padavine po mjesecima i dvije linije temperature; prosječne dnevne temperature u izvoru nema

Padavine, mm (lijeva skala)Prosječni dnevni maksimum, °CProsječni noćni minimum, °C
050100150200164,6Nov178,9Dec142,1Jan128,2Feb130,7Mar32,0Jul18,614,413,213,715,930,110,57,05,55,97,820,6

Normala SMO 1991–2020, stanica Bar (podaci ZHMS-a, arhiva NOAA NCEI). Temperature se čitaju na desnoj skali 0–32 °C.

Kiše: glavna odlika zime

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju opisuje klimu Primorja kao „duga i topla ljeta i blage zime sa velikim količinama padavina“. Brojke to potvrđuju. Godišnje u Baru padne u prosjeku 1.355,1 mm, od čega oko 745 mm od novembra do marta. U decembru padavina ima otprilike pet i po puta više nego u julu.

Kiša ne pada svaki dan. Dana sa padavinama od 1 mm i više u zimskim mjesecima u prosjeku ima od 9,0 (mart) do 11,5 (decembar). Ali kiše znaju biti obilne: dana sa padavinama od 10 mm i više ima od 3,8 u martu do 5,6 u novembru.

Godine se međusobno jako razlikuju. U januaru je za trideset godina padalo i do 351,4 mm za mjesec, a u decembru 2015. godine, prema podacima SMO, 0 mm. Zato su prosječne brojke orijentir, a ne prognoza za konkretnu zimu.

Snijeg i mraz: koliko hladno zna da bude

Snijeg je u Baru rijetkost. U tabelama ZHMS prosječna visina snježnog pokrivača na stanici Bar od novembra do marta iznosi 0 cm. Najveći zabilježeni snježni pokrivač je 28 cm, u februaru; period osmatranja na stranici nije naveden. Poređenja radi, prema istim tabelama najveća visina snijega u februaru u Podgorici je 57 cm, u Kolašinu 192 cm, a na Cetinju 205 cm.

Prema statistici Monstata (Uprava za statistiku Crne Gore), u 2023. godini u Baru nije bilo nijednog dana sa snježnim pokrivačem od 1 cm i više.

I mraz je rijedak: prema normali SMO 1991–2020, u prosjeku se javlja oko tri noći sa temperaturom ispod nule tokom zime.

Sunce i vlažnost

U normali SMO 1991–2020 za Bar nema podataka o suncu i vlažnosti, pa se ovdje koristi starija normala ZHMS za period 1961–1990. Prema njoj, u decembru je u prosjeku 111,6 sunčanih sati, u januaru 120,9, a u februaru 124,2 — otprilike tri puta manje nego u julu (351,5 sati). U martu ih je već 170,9, što je otprilike upola manje od julskog iznosa. Prosječna relativna vlažnost vazduha u istim godinama od novembra do marta iznosila je 64–69 %.

Opština Bar na svom sajtu navodi „270 sunčanih dana“ u prosjeku godišnje, ali ne navodi metodologiju ni period. Monstat je za 2023. godinu u Baru izbrojao 127 vedrih dana (oblačnost manja od 2/10). To su različiti pokazatelji i ne mogu se direktno porediti.

Vjetar: bura i jugo

Na Jadranu se zimi javljaju dva karakteristična vjetra: hladni sjeveroistočni (bura) i vlažni jugoistočni (jugo). Primarne podatke o tome koliko često i kojom jačinom duvaju baš u Baru nijesmo pronašli, pa brojke ne navodimo.

Temperatura mora zimi

Prema satelitskim podacima NOAA (klimatologija 1991–2020), prosječna temperatura površine mora kod Bara u novembru je 18,8 °C, u decembru 16,1 °C, a u januaru 14,3 °C. Najhladnije je more u februaru (13,8 °C) i martu (13,9 °C). U aprilu voda počinje da se zagrijava (15,4 °C), a maksimum je u avgustu — 25,4 °C.

Ovo je prosjek za područja otvorenog mora kod Bara (ćelije mreže od oko 25 km). Uz samu obalu, naročito poslije kiša, voda može primjetno odstupati od ovih prosjeka. Poređenja radi, u jutarnjem izvještaju ZHMS od 31.10.2026. temperatura mora kod Bara u 7 časova bila je 19 °C.

Temperatura mora ispred Bara po mjesecima

Prosječna temperatura površine mora, °C

Zimski mjeseci: novembar–martMinimum: februar, 13,8 °C
1216202414,3Jan13,8Feb13,9Mar15,4Apr18,9Maj22,8Jun24,9Jul25,4Avg23,5Sep21,1Okt18,8Nov16,1Dec

NOAA OISST v2.1, klimatologija 1991–2020. Ćelije mreže oko 25 km; uz samu obalu moguća su odstupanja.

Zima 2025/26: koliko se godine razlikuju

Mjesečni bilteni ZHMS za prošlu zimu dobro pokazuju koliko ona može biti različita. Bar se u biltenima ne pominje za svaki mjesec, pa u nastavku navodimo podatke za Bar tamo gdje postoje, a u ostalom za primorje i zemlju u cjelini.

  • Novembar 2025: u južnom i centralnom regionu nije bilo snježnog pokrivača, a na primorju nije bilo mraznih dana.
  • Decembar 2025: na primorju nije bilo mraznih dana; najviša prosječna mjesečna temperatura u zemlji bila je 13,3 °C, u Budvi; mjesec je bio suv — čak je i u Budvi palo samo 53 % norme padavina.
  • Januar 2026: u Baru je prosječna mjesečna temperatura bila 11,2 °C — najviša u zemlji — uz jedan mrazni dan; mjesec je bio veoma vlažan — od 150 % norme padavina u Herceg Novom do 365 % u Nikšiću, a u Ulcinju je zabilježena rekordna suma.
  • Februar 2026: u Baru je prosječna temperatura bila 12,3 °C, takođe najviša u zemlji; na primorju nije bilo mraznih dana, a u Budvi je palo 270 % norme padavina.

Suv decembar i veoma kišovit januar u istoj zimi pokazuju zašto su prosječne norme samo orijentir.

Sezonalnost: koliko turista ima u Baru zimi, a koliko ljeti

Monstat mjesečno objavljuje podatke samo za kolektivni smještaj: hotele i slične objekte. Privatni smještaj evidentira se jednom godišnje, pa brojke u nastavku ne obuhvataju stanove u kratkoročnom (dnevnom) najmu.

Mjesec 2026. godineDolasci u BaruNoćenja u BaruNoćenja u Crnoj Gori
Januar2.1873.93073.491
Februar2.2924.13085.102
Jun22.728104.525793.956

Podaci Monstata za 2026. godinu su preliminarni.

U junu je u hotelima u Baru bilo otprilike 27 puta više noćenja nego u januaru. Podaci za jul i avgust u ovom tekstu nijesu korišćeni, pa vrhunac može biti i veći.

Za život to znači jednostavnu stvar: zimi je turista u hotelima u Baru višestruko manje nego ljeti. Sami hoteli i drugi objekti kolektivnog smještaja pritom rade — u januaru 2026. godine u njima je registrovano 2.187 dolazaka turista.

Trećina stanova je sezonska: zašto je grad tiši

Opština Bar prema popisu iz 2023. godine ima 45.812 stanovnika. Stanova u opštini prema istom popisu ima 41.729. Od toga:

  • za stalno stanovanje — 25.720 (61,64 %), od čega je 16.240 nastanjeno, a 9.480 privremeno nenastanjeno ili napušteno;
  • za sezonsko korišćenje — 14.869 (35,63 %);
  • samo za obavljanje djelatnosti — 898 (2,15 %);
  • bez podatka — 242 (0,58 %).

Više od trećine stanova namijenjeno je sezonskom korišćenju. Otuda utisak tihog grada van sezone.

Bar van sezone u dvije slike

Zimi je turista u hotelima znatno manje, a više od trećine stanova je sezonsko

Noćenja u hotelima u Baru, 2026
≈ 27 puta više u junu nego u januaru
3.930Januar4.130Februar104.525Jun
Stambeni fond Bara, popis 2023
Namjena stanova
41.729stanova
Stalno stanovanje — 25.720 (61,64 %)
Sezonska upotreba — 14.869 (35,63 %)
Samo za djelatnost — 898 (2,15 %)
Bez podataka — 242 (0,58 %)

Monstat: „Dolasci i noćenja turista u kolektivnom smještaju“, januar, februar i jun 2026. (preliminarni podaci; samo kolektivni smještaj); Monstat, „Stanovi 2023 I“.

Struja zimi: tarifa EPCG u 2026. godini

Od 01.01.2026. za domaćinstva sa dvotarifnim mjerenjem važi sljedeća tarifa Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) (osnovni model, bez PDV-a). Cijena kilovat-sata sastoji se od četiri dijela:

Komponenta, eurocenti po kWhDnevna tarifaNoćna tarifa
Aktivna energija5,24242,6212
Korišćenje mreže3,91781,9589
Gubici u mreži1,91300,9565
Naknada za obnovljive izvore energije (OIE)0,47300,4730
Ukupno11,54626,0096

Jednostavnije rečeno, 100 kWh po dnevnoj tarifi košta oko 11,55 €, a po noćnoj oko 6,01 €, bez PDV-a. Tome se dodaje fiksna naknada koja zavisi od priključne snage: 0,6916 € po kupcu za snagu do 8 kW, 1,3832 € za 8–16 kW i 2,9824 € za 16–34,5 kW. Period za koji se ova naknada obračunava u tabeli EPCG nije naveden.

Od čega se sastoji račun i kako na njega utiče sam stan, detaljno smo objasnili u tekstu energetska efikasnost stana u Crnoj Gori.

Grijanje i vlaga

Prema popisu iz 2023. godine (Monstat, „Stanovi 2023 III“, 17.04.2025.), od 16.240 nastanjenih stanova u Baru njih 9.485 (oko 58 %) grije se pretežno strujom — grijalicama, radijatorima, klima-uređajima ili električnim zagrijavanjem sopstvenog sistema grijanja — 6.064 (oko 37 %) pretežno drvima, a 549 peletom ili briketima; bez grijanja je 59 stanova. Popis bilježi samo glavni izvor toplote i samo stanove u kojima se stalno živi; sezonski stanovi ne ulaze u ovu statistiku. Prije zakupa ili kupovine bolje je pitati vlasnika čime se grije konkretan stan i koliki su bili računi prošle zime.

Poređenja radi: u projektu Zen Gardens, prema opisu tehničkih rješenja (inženjerskih sistema) na sajtu projekta, predviđeni su vodeno podno grijanje i toplotna pumpa vazduh–voda.

Zimska vlažnost je posebna tema. Norme, uzroke vlage i načine provjetravanja ovdje ne ponavljamo; opisani su u tekstu zašto je u stanu uz more zagušljivo, vlažno i čuju se komšije.

Šta radi zimi, a šta je bolje provjeriti unaprijed

Zvanične podatke o zimskom režimu plaža, restorana i gradskih manifestacija za zimu 2026/27 nijesmo pronašli. U tabeli je samo ono što potvrđuju izvori.

ŠtaZimiNapomena
Hotelirade: u januaru 2026. — 2.187 dolazaka turista u objekte kolektivnog smještaja u BaruMonstat, samo kolektivni smještaj
Bolnica „Blažo Orlandić“regionalna bolnica za Bar, Ulcinj i dio Budvepodaci iz 2018. godine
Snabdijevanje strujomdvotarifno mjerenje, tarifa od 01.01.2026.cijene bez PDV-a
Aerodrom Podgoricazimi 2025/26 — 17 destinacija u 13 zemaljared letenja za 2026/27 nije potvrđen
Aerodrom Tivatzimi 2025/26 — četiri destinacije, od kojih dvije samo tokom dijela zimered letenja za 2026/27 nije potvrđen
Voz iz Baraobjavljen je samo ljetnji red vožnje, do 30.09.2026.zimski za 2026/27 nije pronađen
Trajekt Bar–Bariprema podacima Barske plovidbe (april 2026.): ljeti 2026. ne saobraća, 2027. pod znakom pitanjazimski red vožnje za 2026/27 nije pronađen; vidi odjeljak o trajektu
Ski-centri u Kolašinuu sezoni 2025/26 Kolašin 1600 radio je 77 skijaških danaprema medijima; zvaničnih datuma za 2026/27 nema
Plaže, restorani, manifestacijenema podatakaprovjerite na licu mjesta
Autobusiredovi vožnje nijesu provjeravaniprovjerite kod prevoznika

Bolnica i škole

Opšta bolnica „Blažo Orlandić“ u Baru regionalna je bolnica za Bar, Ulcinj i dio Budve (prema podacima stručnog portala medicalcg.me iz 2018. godine). Novije podatke o njoj ne navodimo.

O vrtićima, školama i domovima zdravlja za porodice koje se sele sa djecom pisali smo u tekstu preseljenje u Crnu Goru sa djecom.

Avioni i vozovi zimi

Najbliži aerodrom je Podgorica: 46 km putem, oko 58 minuta automobilom. Do aerodroma Tivat je 59 km, oko 1 sat i 22 minuta. Vrijeme je izračunato na osnovu kartografskih podataka, bez gužvi i nevremena.

Prema pisanju portala Investitor.me, zimi 2025/26 iz Podgorice se letjelo na 17 destinacija u 13 zemalja (Air Montenegro, Wizz Air, Pegasus, Turkish Airlines; od januara 2026. godine, prema planu, trebalo je da im se pridruži i let El Al Podgorica–Tel Aviv). Iz Tivta su u zimskom redu letenja bile četiri destinacije: Beograd i Istanbul, kao i Tel Aviv (samo do januara 2026. godine) i, sezonski, Jerevan. Prema podacima portala EX-YU Aviation, Wizz Air tokom cijele godine leti iz Podgorice za Budimpeštu, Dortmund, Memingen i Milano (Malpensa), dok su letovi za Katovice, London (Gatwick) i Varšavu sezonski. Zimski red letenja za 2026/27 u vrijeme provjere nije potvrđen.

Vozovi. Objavljeni red vožnje Željezničkog prevoza Crne Gore (ZPCG) važio je od 13.06.2026. do 30.09.2026. Iz Bara je u 9:00 polazio brzi voz za Suboticu, u 20:10 brzi voz za Zemun (Beograd), a do Podgorice je saobraćalo 11 vozova. Zimski red vožnje za 2026/27 na sajtu prevoznika nije bilo moguće pronaći, pa ga prije putovanja treba provjeriti.

Vizna pravila u ovom tekstu ne razmatramo.

Trajekt Bar–Bari u 2026. godini

U aprilu 2026. godine portal N1, pozivajući se na list Vijesti (09.04.2026.), objavio je da ljeti 2026. godine trajekt Bar–Bari neće saobraćati. Izvršni direktor Barske plovidbe Boris Mihailović objasnio je da Jadrolinija nema brod za tu liniju i da ugovor neće biti potpisan; prema njegovim riječima, vrlo je vjerovatno da ugovor sa Jadrolinijom neće biti aktivan ni 2027. godine. Linija Ankona–Bar–Drač tada nije bila potvrđena za sezonu 2026, jer Gat V u Luci Bar nije saniran.

U vrijeme provjere (31.10.2026.) potvrđen red vožnje trajekata iz Bara za Italiju za zimu 2026/27 nijesmo pronašli. Ako planirate takvo putovanje, unaprijed provjerite red vožnje kod prevoznika ili razmotrite let avionom.

Šta raditi zimi: planine, jezero i susjedni gradovi

Zimi se iz Bara može otići u planine, do jezera i u susjedne gradove. U nastavku su udaljenosti putem od centra Bara, putničkim automobilom. Vrijeme je izračunato bez gužvi; zimi na planinskim prevojima vožnja može trajati duže.

KudaUdaljenostVrijeme vožnje
Virpazar (Skadarsko jezero)24 km~31 min
Ulcinj26 km~34 min
Budva39 km~59 min
Podgorica (centar)54 km~1 h 06 min
Cetinje59 km~1 h 23 min
Kolašin (centar)110 km~2 h 01 min
Žabljak (centar)173 km~3 h 31 min

Skijanje. Ski-centri postoje u Kolašinu (oko dva sata vožnje) i na Žabljaku. Prema podacima Turističke organizacije Kolašin, ski-centar Kolašin 1450 ima 26 km staza i 4 žičare, a ski-centri se nalaze 12 km od centra grada. Prema riječima direktora Kolašina 1600, koje prenosi portal biznis.rs, zimi 2025/26 tamo je bilo 77 skijaških dana i oko 80.000 gostiju. Zvaničnih datuma otvaranja sezone 2026/27 u Kolašinu i na Savinom kuku na Žabljaku u vrijeme provjere nema.

Jezero i stari gradovi. Virpazar na Skadarskom jezeru udaljen je oko pola sata vožnje. Do Cetinja ima oko sat i po.

Susjedni gradovi. Budva i Ulcinj udaljeni su do sat vremena vožnje.

Zvanične najave zimskih manifestacija Opštine Bar za 2026/27 u vrijeme provjere nije bilo moguće pronaći.

Česta pitanja

Zen Gardens – fasada stambenog kompleksa u Baru, Crna Gora

Da li je u Baru hladno zimi?
Nije. Od decembra do marta prosječni dnevni maksimum je 13,2–15,9 °C, a noćni minimum 5,5–7,8 °C (normala SMO 1991–2020). Mraz je rijedak: prema istoj normali, u prosjeku se javlja oko tri noći sa temperaturom ispod nule tokom zime.

Da li u Baru pada snijeg?
Rijetko. Prosječna visina snijega zimi je 0 cm, a najveći zabilježeni snježni pokrivač u tabelama ZHMS je 28 cm, u februaru. U 2023. godini nije bilo nijednog dana sa snježnim pokrivačem od 1 cm i više.

Kolika je temperatura mora zimi?
Prema satelitskim podacima NOAA, u prosjeku 16,1 °C u decembru, 14,3 °C u januaru i oko 14 °C u februaru i martu. Uz obalu su moguća odstupanja.

Da li trajekt iz Bara za Italiju saobraća zimi?
U aprilu 2026. godine Barska plovidba je saopštila da ljeti 2026. trajekt Bar–Bari neće saobraćati, a da ugovor sa prevoznikom Jadrolinija najvjerovatnije neće biti aktivan ni 2027. godine; linija Ankona–Bar za sezonu 2026. nije bila potvrđena. Zvanični zimski red vožnje nijesmo pronašli.

Kada u Baru počinje sezona?
Prema podacima Monstata, u junu 2026. godine u hotelima u Baru bilo je otprilike 27 puta više noćenja nego u januaru. More se u prosjeku zagrije do 18,9 °C u maju i 22,8 °C u junu.

Koliko košta struja zimi?
Prema tarifi EPCG od 01.01.2026. za dvotarifno mjerenje — 11,5462 eurocenta po kWh danju i 6,0096 noću, bez PDV-a, uz fiksnu naknadu za snagu.

Izvori (provjereno 31.10.2026)

Pročitajte takođe
    LIČNA PREZENTACIJA

    Da li želite da shvatite da li Zen Gardens odgovara vašem načinu života?

    Tokom lične online prezentacije sa projekt menadžerom:
    • upoznaćete sve dostupne rasporede i opcije apartmana
    • otkrićete koncepte enterijera i stilove završne obrade
    • saznaćete više o inženjerskim rješenjima, infrastrukturi i tehnologijama kompleksa
    • dobićete personalizovan izbor apartmana prema vašem životnom stilu i potrebama
    • dobićete individualni obračun cijene i uslova kupovine
    • moći ćete da postavite sva pitanja direktno projektnom timu
    Popunite formular ispod i kontaktiraćemo vas kako bismo dogovorili odgovarajuće vrijeme za vašu ličnu prezentaciju.